Плака по зъбите! Кога е опасна за здравето и как да се предпазим от нея, споделя д-р Соня Чавдарова
Прокарайте език по зъбите си. Усещате ли нещо нередно?
Не? А ако хапнете и не миете зъбите си няколко часа? Тогава със сигурност ще усетите наличието на плака по зъбите си. Тя е онзи невидим пласт, който им пречи да бъдат идеално бели и гладки. Въпреки че образуваме плака през целия си живот, тя далеч не е безвредна.
Осъзнаваме ли обаче колко вреди може да причини на здравето ни? Знаем ли как да я премахваме правилно? Какво се случва, ако я игнорираме?
На тези и още въпроси отговаря д-р Соня Чавдарова, лекар по дентална медицина с над 25 години опит.
Здравейте, д-р Чавдарова, разкажете малко повече за зъбната плака и какво точно представлява тя?
Плаката не е просто лепкав слой, който постоянно се образува върху зъбите ни. Тя съдържа вредни микроорганизми, които отделят киселини и предизвикват неприятен дъх, разрушаване на зъбния емайл (кариес) и възпаление на венците.
Бактериите извличат захарта, която се образува в резултат на дъвкателния ни процес, докато се храним. Всъщност за тях е истинско пиршество всеки път, когато приемаме храна и особено въглехидрати.
Защо плаката е вредна и какво може да причини на здравето ни?
Разбира се, всички тези процеси могат лесно да се неутрализират, ако знаем какво представлява зъбната плака и как да я отстраняваме правилно.
Как можем да почистваме зъбната плака в домашни условия?
С добра орална хигиена. Това означава да мием зъбите си поне два пъти на ден, а с помощта на конец за зъби или интердентална четка да отстраняваме натрупванията между зъбите. Сутрин и вечер, след като сме измили зъбите си, е добре да използваме подходящ разтвор за жабурене.
Серията VITIS Gingival, например, осигурява всекидневна грижа за чувствителни венци и е подходяща за хора, склонни да произвеждат повече зъбна плака. Предотвратява проблеми, свързани с гингивита, поддържа венците в добро състояние, намалява кървенето и цялостно подобрява състоянието на зъбите и устната кухина.
Добро влияние на оралното ни здраве оказва също храненето с повече зеленчуци. Ако ограничим храните, които бактериите обичат (като захарни и тестени изделия), ограничаваме и образуването на зъбна плака.
Какво се случва, ако не почистваме зъбната плака, и кога тя се превръща в зъбен камък?
Ако плаката не се отрасни в рамките на 48 часа, тя започва да се увеличава и втвърдява. Стигне ли се до този стадий, вече говорим за образуване на зъбен камък. Той може да е над и под венечното пространство.
Зъбният камък дразни венците и предизвиква тяхното зачервяване и кървене. В такива ситуации често хората стигат до състояние на гингивит, а то изисква задължителната намеса на лекар по дентална медицина и подходящо лечение.
Можем ли да премахнем зъбния камък сами и в домашни условия?
Твърдо НЕ.
Това е процес, който е задължително да се остави в ръцете на стоматолог. В устната кухина има места, които човек не може да достигне сам. Ако действа сам и в домашни условия, със сигурност процедурата няма да е качествена. Съществува също така опасност да увреди емайла на зъбите си заради употреба на неподходящи или твърде остри предмети.
Няма значение какво пише в Google и какви съвети откривате там. Всеки стоматолог ще потвърди, че почистването на зъбен камък е процес, който трябва да се извършва от дентален лекар.
Единственото нещо, което хората могат да правят в домашни условия, е спазването на стриктна орална хигиена. Тя е пътят към блестяща и чаровна усмивка!
Колко често е добре да посещаваме своя зъболекар за профилактичен преглед?
За да гарантират здравата си и искряща усмивка, аз препоръчвам на пациентите си да идват на преглед три или поне два пъти в годината. Тези срещи са от наистина голямо значение, защото дават възможност за своевременна намеса при диагностициран проблем.
Моята философия винаги е била, че белите и правилно подредени зъби подчертават нашия чар и красота. Щастлива съм, че работата ми кара повече хора да се усмихват широко.
Повече за д-р Соня Чавдарова:
Д-р Соня Чавдарова е лекар по дентална медицина с над 25 години опит. Тя специализира в областта на пълно естетическо възстановяване на устната кухина и кореново лечение. В практиката си работи с модерна и съвременна апаратура. Въпреки богатия си опит, продължава да се усъвършенства, като посещава курсове и семинари на български и международни лектори.
Член е на Български зъболекарски съюз и Академия по естетична стоматология.